باتری ترازو

باتری ترازو چیست؟

یکی از قطعات مهم در ترازوهای دیجیتال، باتری ترازو می باشد. این قطعه را باید هر چند وقت یک بار عوض کنید. زیرا هر باتری، طول عمر منحصر به خود را دارد. باتری، منبع تغذیه ی ثانویه در ترازو دیجیتال محک است که در هنگام قطعی برق، می تواند تا چند ساعت دستگاه شما را روشن نگه دارد و از توقف یا ایجاد اختلال در کار شما بر اثر قطعی برق جلوگیری نماید. در این مقاله نکاتی را خواهیم گفت که با استفاده از آن بتوانید طول عمر باتری ترازوی خود را افزایش دهید. این کار باعث می شود تا در هزینه ها نیز صرفه جویی نمایید. همچنین می توانید در مقاله ی “تعمیرات ترازو“، مطالب بیشتری راجع به نگهداری از این دستگاه بخوانید.

برای خرید ترازو محک کلیک کنید.


ویژگی های باتری ترازوی محک

باتری، که منبع تغذیه ی پشتیبان برای ترازوی دیجیتال می باشد، یکی از مهم ترین قطعات در ترازوی محک است. این قطعه باعث می شود تا در زمان قطعی برق، یا در زمان حمل ترازو برای فروشگاه های سیار، مشکلی پیش نیاید و بدون وقفه ای در وزن کشی، به کار خود ادامه دهید.

باتری ترازو محک، از انواع باتری های خشک است که توانایی تولید انرژی برای 4 الی 5 ساعت را دارد. این باتری ها معمولا 6 ولت و 4.5 تا 6 آمپر هستند. در واقع، میزان آمپر می تواند در مدت زمان نگه داری و تامین انرژی توسط باتری تاثیر گذار باشد.

باتری های ترازوی محک معمولا کتابی بوده و توسط کشورهای چین و کره و تایوان تولید می شود. همچنین، در زمان قطعی برق، احتیاجی به جایگزینی دستی باتری به عنوان منبع تغذیه پشتیبان نیست. خود دستگاه، به طور اتوماتیک این کار را انجام می دهد.

 


مراقبت از باتری ترازو

بسیاری از افراد به این موضوع توجه نمی کنند. اما مراقبت از باتری ترازو می تواند عمر باتری را به سه سال افزایش دهد. مثلا بهتر است که شارژر باتری، همیشه به دستگاه متصل باشد. حتی هنگامی که قصد استفاده از ترازو به دلیل تعطیلی فروشگاه یا غیره را ندارید، بهتر است که دستگاه را با دکمه ی اصلی خاموش کنید اما شارژر را از برق درنیاورید. همچنین لازم است که در کنار این کار، هر چند وقت یک بار از باتری کار بکشید تا از تنبل شدن آن جلوگیری کنید. این کار باعث افزایش طول عمر باطری می شود.

 


هر چند وقت یک بار باید باتری ترازوی دیجیتال را تعویض کنیم؟

عمر مفید باتری ترازو حدود دو سال است. اما با رعایت نکاتی می توانید این طول عمر را حتی به سه سال نیز افزایش دهید. به هر حال پس از مدتی لازم است که این قطعه را تعویض و جایگزین کنید. در ادامه، نکاتی که به بیشتر شدن عمر باطری ترازو کمک می کند را شرح خواهیم داد.

 


نکاتی برای افزایش طول عمر باتری ترازو

به طور کلی، باتری های ترازوهای دیجیتال، احتیاجی به تعمیر و صرف هزینه برای نگه داری ندارند. اما باید هر دو تا سه سال یک بار، آن را تعویض کنید. رعایت نکات زیر باعث افزایش طول عمر باتری ترازو می شود:

  • در حالت عادی، همواره ترازو را به پریز برق شهری وصل کنید. این کار را حتی اگر باتری ترازو فول شارژ بود نیز انجام دهید.
  • ترازو را بی دلیل روشن نگذارید. اگر قصد استفاده از آن را حتی برای مدتی کوتاه (یک ساعت یا بیشتر) ندارید، نمایشگر دستگاه را خاموش کنید.
  • باتری ترازو می تواند در هنگام خاموش بودن دستگاه نیز شارژ شود. بنابراین، هنگام خاموش بودن ترازو، آن را از برق نکشید.
  • اگر به هر دلیلی از باتری استفاده می کنید، پس از این مدت باید باتری را به خوبی شارژ کنید تا برای استفاده ی بعدی، انرژی کافی داشته باشد.
  • اگر در منطقه ای قرار دارید که زیاد با قطعی برق مواجه نمی شوید، هفته ای یک بار ترازو را از برق بکشید تا باتری کار کرده و خالی شود. پس از خاموش شدن ترازو بر اثر تخلیه انرژی باتری، مجدد آن را به برق وصل نمایید تا باطری شارژ شود.
  • نوع باتری ترازوهای مختلف فروشگاهی، صنعتی و حتی باسکول ها، از نظر نگه داری انرژی تفاوتی ندارند. بلکه مدل شارژر آن ها تعیین کننده ی میزان نگه داری انرژی در باتری هستند. به طور کلی، باتری ترازو می تواند بین 4 تا 6 ساعت، دستگاه را روشن نگه دارد.

 


خرید باتری برای ترازو دیجیتال

قبل تر گفتیم که باتری یکی از پر کاربردترین و مهم ترین قطعات ترازو است. بنابراین بسیار مهم است که آن را به خوبی نگه داری نموده و از فروشگاه معتبر خریداری نمایید. یکی از نکاتی که با کیفیت باتری ترازو رابطه ی مستقیم دارد، وزن باتری است. باطری های سنگین وزن، نسبت به نمونه های سبک تر کیفیت و طول عمر بالاتری دارند.

 

 

 


چگونه باتری ترازو را تعویض کنیم؟

اگر باتری ترازوی شما خراب شد، نگران نباشید. زیرا به راحتی می توانید آن را تعویض نمایید. برای این کار کافی است در زیر ترازو، پیچ های محفظه باتری را باز کنید. سپس باتری را خارج کرده و سیم های قرمز و آبی که به آن متصل است را جدا کنید. مراقب باشید که این دو سیم، به هم اتصال پیدا نکنند.

برای نصب باتری جدید، سیم قرمز را به قطب مثبت و سیم آبی را به قطب منفی وصل کنید. سپس باتری را در جای خود قرار داده و درب محفظه را ببندید.

 


جمع بندی

ترازوهای فروشگاهی و صنعتی، علاوه بر اینکه با جریان برق شهری کار می کنند، در صورت قطعی برق نیز با استفاده از باتری ترازو، به کار خود ادامه می دهند. این باتری ها طول عمر مفیدی دارند که پس از گذشت آن زمان که حدود دو سال است، باید آن را تعویض کنید. البته راه حل هایی برای افزایش طول عمر باتری وجود دارد که در بالا به آن ها اشاره کردیم. این راهکارها باعث می شود تا طول عمر ترازو به 3 سال افزایش پیدا کند. پس از آن می توانید با روشی که در این مقاله گفته شد، باتری را تعویض کنید.

فروشگاه محک کالا، عرضه کننده ی انواع ترازوی محک است و به راحتی می توانید از این طریق، به صورتی اینترنتی، خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *