تفاوت بین ترازو و باسکول

تفاوت بین ترازو و باسکول

ترازو و باسکول هر دو برای توزین و وزن کشی استفاده می شوند اما در ترازو وزن کشی محدود بوده و وزن کمتری را تحمل می کند . ظرفیت ترازو عموما تا 70 کیلوگرم می باشد و دقت آن نسبت به باسکول بیشتر است اما از باسکول برای وزن کشی اجسام سنگین تر با ظرفیت 100 کیلوگرم به بالا استفاده می شود، دقت توزین باسکول نسبت به ترازو کمتر می باشد. در واقع میزان خطا در ترازو کمتر اتفاق می افتد.

جنس بدنه ی ترازو عموما از پلاستیک فشرده ABS است و نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارد اما در باسکول جنس بدنه از فلز بوده و در برابر ضربه و فشار مقاوم تر می باشد. ترازوی دیجیتالی از انواع مختلفی برخوردارند و برای هر سلیقه و نیازی ترازو طراحی شده است. انواع ترازوی فروشگاهی، ترازوی آزمایشگاهی ، ترازوی صنعتی و … با دقت ، ابعاد و امکانات مختلف در بازار موجود می باشد. از نظر ابعاد و سایز نیز ترازو کوچک تر است. ابعاد باسکول ها نیز با توجه به ظرفیتی که دارند متفاوت است.

شرکت محک نیز انواع ترازو و باسکول را روانه بازار کرده است. ترازوی محک در دو مدل پرینتر دار و بدون پرینت و در ظرفیت های 30 کیلو، 35 کیلو،50 کیلو و 70 کیلوگرم می باشد. باسکول محک نیز در وزن های 200 کیلوگرم،300 کیلوگرم، 500 کیلوگرم، 1000 کیلوگرم، 1500 کیلوگرم و 2000 کیلوگرم ارائه می شود. باسکول محک تنها باسکولی ست که در دو مدل سینی استیل و گالوانیزه تولید می شود و خریداران می توانند با توجه به رطوبت محیط خود سینی باسکول را انتخاب کنند. تنوع محصول در سبد محصولی محک نیز قابل مشاهده است و باسکول فروشگاهی محک در انواع ثابت ، چرخ دار، متحرک، دیواری و رولیکی تولید می شوند. البته انواع دیگری از باسکول از جمله باسکول آویز، جاده ای، جرثقیلی و کفه ای در بازار وجود دارد که توسط برندهای دیگری ارائه می شود.

باسکول قپان نوع قدیمی از باسکول است که نسبت به باسکول های دیجیتال دقت کمتری دارند و در واقع بیشتر خاصیت وزن کشی دارند. باسکول قپان که به باسکول مکانیکی معروفند از امکانات محدودتری برخوردارند. اما باسکول های دیجیتالی امروزه دقت بالا،کیفیت بالا و امکانات بالاتری دارند. از نظر ارائه گزارش و اتصالات ترازو قابلیت های بیشتری دارد.ارائه انواع گزارش، اتصال به کارت خوان،بارکدخوان،کشو پول و صندوق فروشگاهی در ترازوی محک تعبیه شده است اما در باسکول محک تنها امکان اتصال به کامپیوتر و چاپگر جانبی دیده می شود.

از نظر قیمت مانند سایر محصولات هر چقد امکانات بیشتری بخواهید دستگاه با قیمت بالاتری باید تهیه کنید. ترازوهای سیار بدون پرینت فقط وزن می کشند و قیمت پایین تری دارند اما ترازوهایی که امکانات بیشتر، اتصالات و ظرفیت بالاتری دارند از قیمت بالاتری نیز برخوردارند. برای خرید باسکول نیز این قائده شامل می شود و برای خرید باسکول با ظرفیت بالا و امکانات بیشتر مثل نوع سینی ،چرخ دار بودن و…. قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *